Klimaya Gaz Basma

Klimaya Gaz Basma

Klimaya Gaz Basma İşlemi

Klimalarda genelde yaşanan tüm arızalarda gazının bitmesi olasılığı düşünülür. Fakat klimanın gazını eksiltmesi ya da bitirmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Çünkü klima normal şartlarda gazı tüketmez. Ancak klimada bir sorun var ise veya borularda çatlama var ise gaz eksilebilir ya da bitebilir.

Klimaya Nasıl Gaz Basılır?

Klima Gazının Bittiği ya da Azaldığı Nasıl Anlaşılır?

  • Klimanın dış ünitesindeki ince boruda karlanma var ise bu gazın eksik olduğu anlamına gelmektedir.
  • Ayrıca klima yeterli soğutmayı yapmıyor ise bu da klima gazının eksik olabileceği veya bittiği anlamına gelebilir.

Kesin tespit için de yerinde görmek gerekmektedir.

Kullanıcı olarak klimanızın gazının bittiğini ya da azaldığını siz anlayamaz ve tespit edemezsiniz. Bu durumda yapılması gereken uzman desteği almaktır.

Klimaya Nasıl Gaz Basılır?

Klimaların eski yeni olma durumlarına göre ve marka model ile birlikte çeşitlerinin olma durumuna göre mevcut gazları değişmektedir. Çok eski cihazlarda genelde R22 gaz bulunuyorken yeni cihazlarda R410 gazı bulunmaktadır. Gaz dolumu için de klimada ne tür gaz olduğu önemlidir.

  • R22 Gaz Basımı

R22 eski model klimalardaki mevcut gaz çeşididir. Gaz eksik ise; gaz saati ile gaz değeri ölçülür ne kadar eksikse ona göre gaz basımı yapılır. Fiyatı basılan gaz litresine göre değişmektedir. Klimaların kapasitesine göre gaz değeri olduğu için ve gaz basımı da eksik gaza göre sağlandığı için fiyat konusunda görülmeden net bilgi vermek doğru olmaz.

  • R410A Gaz Basımı

R410A gazı olan klimalarda gaz ilavesi olmamaktadır. R410A gazı içinde kimyasal ve likit bulunmaktadır. Kimyasalın mı yoksa likitin mi azaldığı bilinmez. Bu yüzden kimyasaldan şu kadar likitten şu kadar ilave edeyim gibi bir düşünce ve uygulama sistemi yoktur. Gaz salınıp, vakum yapılır, yeniden grama göre gaz verilir. Doğru olan gaz basım uygulaması R410A gaz çeşidinde bu şekildedir.

Tabi gaz basımı öncesi veya sonrası borularda bir kaçak görülür ise kullanıcıya bilgisi mutlaka sunulur. Gerekli ise gaz basımı yapılmaz önce borudaki kaçak giderilir veya boru sistemi komple yenilenir.

Diğer Hizmetler

+14 Yıllık deneyim ile çözüm ortağınız olmaktan gurur duyuyoruz.